×

مفهوم اشکال هندسی چیست؟ | تاثیر روانشناسی اشکال هندسی و خطوط در طراحی گرافیک (قسمت اول)

روانشناسی طراحی, طراحی گرافیک فدک 22 جولای 2019

در این سری مطالب از روانشناسی اشکال هندسی و خطوط در طراحی گرافیک ، قصد داریم تا از قدرت خارق العاده و شگفت انگیزی که اشکال هندسی و خطوط در روح و روان آدمی دارند با شما سخن بگوییم. خطوط، منحنی ها و اشکال هندسی با ذهن مخاطبینشان سخن میگویند. آنها قادر هستند تا یک طراح گرافیک موفق را از یک طراح گرافیک معمولی یا ضعیف متمایز کنند. با ما همراه باشید.

مفهوم اشکال هندسی در هنرهای تجسمی

هر یک از شکل های هندسی معنا و مفهوم خاص خود را دارند و معنای خاص و بی همتایی به ذهن انسان القا میکنند. در ادامه روانشناسی اشکال هندسی در طراحی شامل شکل های مربع، دایره، مستطیل و مثلث، و ارتباطی که هر یک از آنها با رنگها دارند را خواهیم گفت.

روانشناسی شکل مربع

مربع از لحاظ معنایی شکلی است استوار، محکم و ایستا و مردانگی، سکون، منطق و ایستایی را به ذهن انسان القا میکند. وقتی که چهار ضلع با هم مساوی باشند میتواند نماد چهار عنصر تشکیل دهنده یک موضوع باشد که ارزش برابری با هم دارند. مثلا سازمانی که چهار عنصر اعتماد، مشتری مداری، صداقت و قدرت برای او دارای ارزش و اهمیت یکسان باشند میتواند از شکل مربع برای القای این چهار ویژگی به ذهن مشتری استفاده کند. همچنین مربع شکلی است که با رنگ آبی بیشتر همراه میشود و میتواند این حس اعتماد و استواری را بیشتر در ذهن مخاطب تداعی کند و جا بیاندازد.

روانشناسی شکل دایره در طراحی گرافیک

روانشناسی شکل دایره

اگر مربع نمادی از سکون و ایستایی بود، دایره به معنای حرکت و پویایی است. بعبارت دیگر مربع نماد مکان بود و دایره نماد زمان. دایره همچنین نمادی از آرامش و تداوم است. دایره از نقطه های بینهایتی بر روی ضلع خود برخوردار است، در نتیجه نماد تداوم و بی پایانی است و مفهوم چرخشی، دوران و بی پایانی را به ذهن القا میکند. پس اگر میخواهید به مشتری خود بفهمانید که «ما همیشه هستیم و در کنار شما خواهیم بود» اشکال دایره را در طراحی لوگوی سازمانی خود برجسته کنید.

مربع نمادی از عقل و منطق و دایره نمادی از احساس است. دایره از لحاظ تداعی احساسی شبیه رنگ قرمز ایفای نقش میکند. پس اگر نیاز به القای هیجان و احساس بسیار در مخاطب یا مشتری خود دارید از دایره به رنگ قرمز در طراحی لوگو و شکل سازمانی خود استفاده کنید.

روانشناسی شکل مثلث

مثلث هم میتواند بر قاعده اش قرار گیرد و هم بر راس اش. اگر مثلث بر قاعده اش قرار گیرد نشان دهنده توازن، استواری و محکم بودن است و از نظر ایستایی و پایداری از دیگر اشکال هندسی قدرت بیشتری در القای این مفهوم دارد. مثلث اگر بر راس تیز خود قرار گیرد حالت تهاجمی دارد و از استواری خیلی کمی برخوردار است. مثلثی که بر نوک تیز خود قرار گرفته است احساس اضطراب و آماده سقوط بودن را در ذهن مخاطب فراخوان و تداعی میکند. شکل مثلث از نظر القای معنای روانشناسی همانند رنگ زرد عمل میکند و انرژی و جهت را به ذهن مخاطب القا میکند.

روانشناسی شکل مستطیل

شکل مستطیل نیز همانند شکل مربع قابلیت اطمینان، امنیت و قدرت را به ذهن انسان متبادر میکند. مربع و مستطیل هر دو معانی یکسانی دارند و عمدتا بمعنای نظم، قدرت، شجاعت، قابلیت اطمینان و امنیت هستند.

روانشناسی شکل مارپیچ

شکل مارپیچ بسیار در طبیعت دیده میشود و بمعنای رشد و زندگی است. در جامعه مدرن، مارپیچ نمادی از خلاقیت و داشتن ایده ها و ذهنی نو است. روانشناسی شکل مارپیچ این حقایق را بر ملا ساخته است که شکل مارپیچ بمعنای رشد، خلاقیت، آرامش و هوش است. و این معنانی را به ذهن مخاطب می آورد.

روانشناسی شکل های طبیعی

شکل های طبیعی شامل شکل هایی هستند که در طبیعت یافت میشوند. مثلا برگها، گل ها، درختان، گیاهان و جانوران. این شکل ها منابع الهام بخش بسیاری برای طراحان و هنرمندان هستند. اگر از حیوانات استفاده شود میتوان هر حیوان را سمبل خصوصیات انسانی ای دانست و از این سمبل در طراحی استفاده کرد. مثلا شیر سمبل شجاعت و غرور است. یا گل رز نماد عشق و شور است. اما بطور کلی شکل های طبیعی معنای اصالت، زندگی، طراوت، ارگانیک و تعادل را به ذهن انسانها القا میکنند. پس میتوانند در شرکت های تولید کننده در طراحی لوگوی سازمانی بسیار مورد استفاده قرار بگیرند.

در این مقاله از معانی روانشناسی اشکال هندسی گفتیم. در ادامه پیشنهاد میکنیم مقاله  روانشناسی اشکال و خطوط هندسی در طراحی گرافیک (قسمت دوم) را مطالعه کنید. در این مطلب از تاثیر خطوط بر انسان و مفهومی که به ما انتقال می دهند، صحبت خواهیم نمود. با ما همراه باشید.

درباره نوشته نظر بدین و توی بحث شرکت کنین

فدک

کارشناس ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی هستم، فعال در زمینه تبلیغات و علاقمند به نویسندگی. دوست دارم دانش خودم را در مقالاتم با شما به اشتراک بگذارم.

یک پاسخ به “مفهوم اشکال هندسی چیست؟ | تاثیر روانشناسی اشکال هندسی و خطوط در طراحی گرافیک (قسمت اول)”

  1. ایلیا رحیمی گفت:

    قشنگ کارمو راه انداخت، خلاصه و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + یک =

 

براتون مطالب جدید و خبرای مهم رو میفرستیم