×

مفهوم اشکال هندسی چیست؟ | تاثیر روانشناسی اشکال هندسی و خطوط در طراحی گرافیک (قسمت دوم)

روانشناسی طراحی, طراحی گرافیک فدک 25 جولای 2019

در سری اول از مطلب روانشناسی اشکال هندسی و خطوط در طراحی گرافیک (قسمت اول) در مورد معنای اشکال هندسی در طراحی و مفهوم روانشناسی که هر یک از اشکال هندسی به ذهن انسان القا میکنند صحبت نمودیم. در این مطلب سعی داریم تا در مورد روانشناسی خطوط در طراحی سخن بگوییم. با ما همراه باشید.

روانشناسی خطوط هندسی در طراحی گرافیک

خطوط عنصر اصلی طراحی هستند. روانشناسی خط ها یک مبحث بسیار جذاب در طراحی گرافیک است. خط ها هر کدام معنای خاص خود را دارند و همانند اشکال هندسی در ذهن مخاطبین تاثیر میگذارند. گاهی استفاده از خطوط و اشکال مناسب در طراحی لوگو همزمان آن را بسیار ماندگار تر از زمانی میکنند که صرفا به رنگ لوگو توجه شود.

روانشناسی خط افقی

خط افقی به معنای سکون، آرامش، ثبات و استراحت است. این خط همچنین میتواند معنای تداوم در طول زمان را به ذهن مخاطب القا کند. این خط در هنرهای تجسمی با ذهن انسان ارتباط بیشتری برقرار میکند و از نظر زیبایی شناسی خط بسیار پر باری است و میتواند به راحتی با دیگر خطوط هندسی ترکیب شود و طراحی های بینظری را خلق کند.

روانشناسی خط عمودی

خط عمودی نیز همانند خطوط دیگر معنای روانشناسی خاص خود را دارد. و بگونه ای متفاوت بر ذهن بینندگان و مخاطبین اثر میگذارد. خطوط عمودی قوی، سفت، محکم و استوار هستند. و معنای ثبات را به ذهن مخاطبین میرسانند. از منظری روانشناسانه خطوط عمودی به مفهوم ایستادگی هستند. مظهر مقاوت و استحکام هستند. خط عمودی جنجال برانگیز و خبرساز است، نشان دهنده روحیه اجتماعی است. و توان خارق العاده ای برای تحریک به کار و فعالیتف اجتماعی بودن و رفتار جمعی دارد. خطوط عمودی به خوبی میتوانند مخاطبین را جذب کنند و تحت تاثیر خود قرار دهند.

روانشناسی خطوط مایل یا مورب

خطوط مایل یا مورب به معنای جنبش، حرکت داشتن و هیجان هستند. این خطوط در طراحی بصری برای نشان دادن عدم سکون، داشتن هیجان و سرزندگی، خشونت و عدم ثبات هستند. این خطوط همچنین از نظر بصری میتوانند با دیگر اشکال و خطوط براحتی ترکیب شوند و طرح های فوق العاده و خلاقانه ای را خلق کنند.

روانشناسی خطوط منحنی

خطوط منحنی حس آرامش و لطافت را به ذهن انسان القاء میکنند. خطوط منحنی در طراحی معماری میتوانند برای طراحی فضاهایی که حس مثبت را به انسان القا میکنند بکار روند. خطوط منحنی میتوانند در همه جا طرح هایی را خلق کنند که حس دوست داشتنی به انسان بدهند. خطوط منجنی در طبیعت در تپه های ماهور، امواج دریا، پستی و بلندی های زمین، و در حرکات سیال و مداوم طبیعی دیده میشوند. از نظر روانشناسی، خطوط منحنی برای حذف تنش، القاء آرامش، و بطور کلی نظم مورد انتظار، ملایمت، و همه چیز در حد ملایم و استاندارد (مثل بوهای خوب و نورهای ملایم) بکار میرود. خطوط منحنی جایگاه پر اهمیتی در طراحی های مدرن دارند.

روانشناسی خطوط شکسته

خطوط شکسته برعکس خطوط منحنی، معنایی از خشونت، نظم زیاد از حد و عدم آرامش را به ذهن انسان القا میکنند. در گذشته خطوط شکسته زیاد مورد استفاده هنرمندان قرار میگرفتند. ولی امروزه بیشتر آثار با خطوط منحنی طراحی میشوند. خطوط شکسته ذهن انسان را آشفته میکنند. ولی کابرد بجای آن میتواند آثار طراحی بینظیری را متناسب با هدف طراحی خلق کند.

با دانستن علم روانشناسی کشیدن خطوط میتوانیم یک گرافیست تبلیغاتی موفق باشیم. طرح های ما مخاطبین و کارفرمایان را تحت تاثیر قرار دهد و بخوبی از طریق روانشناسی خط ها در کسب درآمد موفقتر عمل کنیم. به پایان مبحث روانشناسی اشکال هندسی و خطوط در طراحی گرافیک رسیدیم. با ما در مطالب جذاب بعدی همراه باشید.

درباره نوشته نظر بدین و توی بحث شرکت کنین

فدک

کارشناس ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی هستم، فعال در زمینه تبلیغات و علاقمند به نویسندگی. دوست دارم دانش خودم را در مقالاتم با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یک =

 

براتون مطالب جدید و خبرای مهم رو میفرستیم