×

اهمیت روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک و بصری: آیا رنگها حرفی برای گفتن دارند؟ (قسمت اول)

روانشناسی طراحی فدک 08 جولای 2019

در این سری مطالب از روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک قصد داریم تا شما را با جنبه جادویی و رویایی رنگها آشنا سازیم. چیزی که در اکثر مطالب از آن تحت عنوان تاثیر رنگ در روح و روان انسان یاد میشود. و یک گرافیست موفق بدون علم در مورد آن دست به کار طراحی و رنگ آمیزی نمیشود. و این امر بدون شک یک گرافیست موفق را از یک گرافیست ناموفق جدا میسازد. با ما همراه باشید.

پیوند همیشگی انسان و رنگ

دنیای انسانها پر از رنگ های متفاوت است. در حقیقت نمیتوان منکر تعامل همیشگی انسانها و رنگها شد. انسانها در محیط زندگی میکنند. و محیط سرشار از رنگ است. البته گاهی دیده شده است که افرادی محیط خود را از نظر تنوع رنگ استریل کرده!! و با این کار در حقیقت ضربه های جبران ناپذیری به روح و روان خود وارد میکنند.

رنگها از مهمترین عناصر دیداری هستند که با برخورداری از بار عاطفی، احساسی و هیجانی تاثیرات قابل توجهی بر روح و روان انسان دارند. رنگها در دنیای امروزه حتی کابردهای فراوانی در زندگی انسانها دارند. بگونه ای که افرادی که سواد چندانی ندارند نیز بتوانند با استفاده از آنها براحتی محیط اطرافشان را جهت یابی و گزینش کنند و بخوبی با دنیای بیرون خود ارتباط برقرار کنند.

همچنین روانشناسی رنگ در طراحی محیط اطراف و روانشناسی رنگ در گرافیک که از عناصر مهم طراحی است، در خلق دنیای شگفت آور انسانها به آنها کمک کرده اند.

 

روانشناسی رنگ در طراحی های بصری

روانشناسی رنگ ها

امروزه رنگها به قدری دنیای ما را تحت کنترل خود درآورده اند که سخن گفتن از تاثیراتی که بر روح و روان و ذهن آدمی دارند خالی از لطف نیست. رنگها در دنیای روانشناسی هر کدام معنا و مفهوم خاص خود را دارند. و میتوانند بعنوان یک نشانگر از وضعیت سلامت ذهنی، شخصیت و اوضاع درونی انسانها بخوبی دنیای پر رمز و راز خود را بازگشایند. همچنین روانشناسی رنگ در طراحی و روانشناسی رنگ در گرافیک ، از این ویژگی رنگ ها بسیار سود برده اند و توانسته اند طرح هایی را خلق کنند که به خوبی با روح و شخصیت انسانها سازگار باشند.

رنگهای سرد چه میگویند؟

رنگهای بنفش، سبز و آبی نمایانگر رنگهای سرد هستند. این رنگها به دو صورت بر ذهن و روان آدمی تاثیر میگذارند. یا بعبارت دیگر به دو صورت با روح ما و مخاطبین ما سخن میگویند. رنگهای سرد گاهی سخن از غم میگویند و گاهی سخن از آرامش. ولی بهر حال پیام آور سکون و ثبات هستند.

روانشناسی رنگ در گرافیک | ترکیب بندی رنگهای سرد

روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز نماد آرامش و سکونی پایدار است. بهمین علت است که ازین رنگ بیشتر در کادر درمانی بیمارستان ها و اتاقها و دیوارهای مراکز درمانی و ابزار پزشکی استفاده میشود. همچنین این رنگ نماد و معرف اتاق عمل است. اتاقی که هم بیمار قبل از جراحی باید در آن آرامش داشته باشد و هم پزشک و کادر درمانی از آرامش مناسبی در آن برخوردار باشند.

روانشناسی رنگ آبی

رنگ آبی نماد صلح، آرامش، اعتماد و منطق  است. بیشترین استفاده از رنگ آبی را در رنگ آمیزی اتاق نوزادان و بطور کلی اتاق خواب ها میتوان دید. رنگ آبی رنگ افراد درونگرا و منظم است. کسانی که به ایجاد آرامش و نظم در محیط اطراف خود میگردند بیشتر از این رنگ استفاده میکنند.

این رنگ برای بیماری های فشار خون بالا موثر است و میتواند برای درمان بیخوابی استفاده کرد. همچنین این رنگ نباید بیش از حد استفاده شود چرا که منجر به یاس و ناامیدی و سردی در احساسات میشود.

روانشناسی رنگ بنفش

رنگ بنفش نماد لوکس بودن در اشیاء و دانایی و احترام در انسانها است. این رنگ منجر به سهولت در حل مساله و تحریک کننده خلاقیت است. افرادی که رنگ بنفش را دوست دارند از نظر ویژگی شخصیتی جسور و با اعتماد بنفس هستند.

استفاده از رنگ بنفش بیشتر در تزئین محیط های کاری و مدرن کاربرد دارد. همچنین این رنگ از جنبه رنگ درمانی برای درمان اعتیاد و اختلالات عصبی مغزی مانند میگرن بکار برده میشود. همچنین عملکرد قلبی و عروقی، حفظ تعادل پتاسیم در بدن و غدد لنفاوی را بهبود میبخشد. پتاسیم یک عنصر اساسی در عملکرد صحیح دستگاه عصبی است. پس بی ارتباط نیست که رنگ بنفش خیلی از عملکرد های مثبت مغز و دستگاه عصبی را بهبود ببخشد!!

با این حساب میبینیم که روانشناسی رنگها  در مورد رنگهای سرد چقدر در دنیای درمانهای روانشناختی و درمانهای پزشکی کاربرد دارد.

رنگهای گرم چه میگویند؟

رنگهای قرمز، زرد و نارنجی نمایانگر رنگهای گرم هستند. بر خلاف رنگهای سرد که منجر به آرامش اعصاب میشوند و صلح و ثبات را به ارمغان می آوردند، رنگهای گرم از جنبه روانشناسی رنگها و تاثیر رنگ بر روح و روان انسان منجر به عصبانیت، خصومت و غلیان احساسات میشوند.

روانشناسی رنگ در گرافیک | ترکیب بندی رنگهای گرم

روانشناسی رنگ قرمز

رنگ قرمز یک رنگ محرک است و منجر به افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون میگردد. بر خلاف رنگ آبی که یکی از درمانهای موثر برای کاهش خون است، در بیماران دارای فشار خون بالا باید مراقب بود که کمتر از رنگ قرمز در محیط اطراف آنها استفاده شود. تحقیقات در مورد روانشناسی رنگ سرخ همچنین نشان داده است که این رنگ باعث ترشح آدرنالین در بدن انسان و افزایش گردش خون میشود. همچنین برای رفع کسالت و بهبود عملکرد جنسی یک رنگ موثر است.

روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد یک رنگ گرم روشنی بخش و نماد شادی است. این رنگ منجر به افزایش تمرکز میشود و همچنین میتواند متابولیسم بدن را سرعت بخشد. بر این اساس در درمان کودکان دارای اختلال کمبود توجه/بیش فعالی یا ADHD میتوان از این رنگ در زیر میز مطالعه این کودکان استفاده نمود و تمرکز و عملکرد تحصیلی آنها را بهبود بخشید. این رنگ همچنین رنگ مورد علاقه ی افراد اجتماعی، شوخ و پر تکاپو است. بر این اساس دلقک ها از این رنگ استفاده میکنند و مرد را جذب و محو رفتار خود میکنند.

روانشناسی رنگ نارنجی

رنگ نارنجی رنگ خوشبینی و مثبت اندیشی است. همگی ما شاید رنگ نارنجی را نماد احتیاط کردن بدانیم. چرا که در تابلوهای راهنمایی و رانندگی و چراغ های چشمک زن این رنگ را با مفهوم احتیاط در ذهن خود پیوند داده ایم. و حقیقت هم در واقع همین است. رنگ نارنجی رنگی احتیاط برانگیز است!! افرادی که رنگ نارنجی را دوست دارند افرادی محتاط هستند و نفوذ به دنیای آنها بسیار سخت است. این رنگ باعث افزایش اشتها میشود پس در درمان لاغری موثر است. همچنین رنگ نارنجی از نظر پزشکی کمک به جذب کلسیم میکند و در افرادی که با مشکل کلسیم دست و پنجه نرم میکنند درمان موثری است.

در این مطلب روانشناسی رنگ ها و نکته ای درباره تاثیر و کاربرد روانشناسی رنگها در کودکان گفته شد. در قسمت دوم از مطلب تاثیر و اهمیت روانشناسی رنگ در طراحی و گرافیک عمیقتری را در مورد روانشناسی رنگ در طراحی و گرافیک ، روانشناسی رنگ در نقاشی کودکان ، روانشناسی رنگها در دکوراسیون و غیره برای شما بازگو خواهیم کرد. ممنون که ما را دنبال میکنید.

درباره نوشته نظر بدین و توی بحث شرکت کنین

فدک

کارشناس ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی هستم، فعال در زمینه تبلیغات و علاقمند به نویسندگی. دوست دارم دانش خودم را در مقالاتم با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − یک =

 

براتون مطالب جدید و خبرای مهم رو میفرستیم