×

اهمیت روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک و بصری: آیا رنگها حرفی برای گفتن دارند؟ (قسمت دوم)

روانشناسی طراحی فدک 12 جولای 2019

در سری اول از مطلب اهمیت روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک و بصری (قسمت اول) در مورد پیوند ناگسستنی همیشگی میان انسان و رنگ ها سخن گفتیم. در مورد اهمیت توجه به جنبه های روانشناسی هر رنگ. به روانشناسی رنگهای سرد و روانشناسی رنگهای گرم نیز اشاره کردیم. در ادامه با ما همراه باشید تا وجوه جالبتری از تاثیر رنگ ها بر روح و روان انسان ها را مورد بررسی قرار دهیم.

روانشناسی رنگ در گرافیک

رنگها دارای تاثیر خارق العاده ای بر روح و روان انسانها هستند. غافل شدن از این مساله ممکن است یک طراح گرافیک معمولی را از یک طراح گرافیک حرفه ای جدا کند. طراحان گرافیک موفق دارای دانش زیادی در این زمینه هستند. اینکه هر رنگ چه احساسی را به بیننده یا مخاطب یک طرح گرافیکی منتقل میکند بسیار در جذب آن مخاطب تاثیر دارد.

برای ما هم بسیار پیش آمده است که با دیدن یک پوستر تبلیغاتی شدیدا جذب آن میشویم. در حالی که به راحتی و بدون توجه از کنار یک پوستر تبلیغاتی دیگر رد میشویم. آن پوستر هیچ رنگ سحرآمیزی برای جذب ما نداشته است.

رنگها اثرات فوق العاده ای در روحیات، رفتار، و عکس العمل ما در مقابل یک طرح تبلیغاتی دارند. بعنوان مثال طرح هایی که یک محصول کودکانه را تبلیغ میکنند از رنگهای گرم و شاد استفاده کرده اند. در حالی که طرح هایی که یک نمایشگاه بین المللی قطعات الکتریکی و کامپیوتری را تبلیغ میکنند از رنگهای سرد و لوکس و ترکیبات مناسب آنها استفاده نموده اند. لحظه ای درنگ کنید که اگر جای این دو طرح با هم عوض میشد چه اتفاقی میافتاد؟؟؟ قطعا تاثیر کشانندگی که طرح های قبلی داشتند را در ما ایجاد نمیکرد!!

اهمیت روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک: آیا رنگها حرفی برای گفتن دارند (قسمت دوم)

روانشناسی رنگ در تبلیغات و برندسازی

رنگها میتوانند بینندگان را ترغیب به خرید یک محصول یا ترغیب به عدم خرید یک محصول از کمپانی شما کنند!!!

رنگها میتوانند کاملا رفتار یک مشتری را در قبال خرید یا عدم خرید یک محصول کنترل کنند!!! بدون شک اولین چیزی که در یک محصول جلب توجه میکند رنگ آن محصول است.

رنگها میتوانند جدای از شکل یک محصول، در زیبا و جذاب بنظر رسیدن آن محصول نقش بسیار مهمی داشته باشند!!! اکثرا برای خود ما پیش آمده است که حتی زمانی که یک محصول خیلی بنظر ما کاربردی و خوب است، ولی بدلیل رنگ نامناسب آن از خریدش صرف نظر کرده ایم.

رنگها در فرهنگهای مختلف معانی متفاوتی دارند و غافل شدن از این موضوع میتواند به ورشکستگی یک کمپانی منجر شود!!!

رنگها در ذهن مخاطبین نقش میبندند و منجر به هویت سازی مشترک آنها با مشتریان میشوند. این امر در روانشناسی رنگ در طراحی و روانشناسی رنگ در گرافیک بعنوان یک موضوع پایه و اساسی برای برندسازی نقش بسیار مهمی بر عهده دارد.

روانشناسی رنگ در طراحی دکوراسیون

روانشناسی صنعتی شاخه ای از روانشناسی است. که ارگونومی یا روانشناسی طراحی را در برمیگیرد. یکی از اصول مهم ارگونومی توجه به روانشناسی رنگ در طراحی است. روانشناسی رنگ در طراحی دکوراسیون نیز از پرکاربردترین استفاده های روانشناسی رنگ در گرافیک است. ارگونومی رنگ در صدد است تا بهترین رنگ را برای طراحی دکوراسیون داخلی یک محیط بکار بندد.

روانشناسی رنگ نارنجی در طراحی دکوراسیون

همانطور که قبلا گفته شد، رنگ نارنجی یک رنگ گرم و صمیمی است. این رنگ میتواند باعث ایجاد آرامش، افزایش اشتها و ایجاد صمیمیت شود. بنابراین استفاده از رنگ نارنجی در طراحی دکوراسیون داخلی یک رستوران یا آشپزخانه بسیار مفید است. رنگی که اکثرا در فست فودها و رستوران های کوچک شاهد آن هستیم.

روانشناسی رنگ نارنجی و زرد در طراحی دکوراسیون

روانشناسی رنگ زرد در طراحی دکوراسیون

رنگ زرد شادی و نشاط میآفریند و به افزایش تمرکز کمک میکند. این رنگ میتواند در طراحی قسمتهایی از خانه کمک کننده باشد و منجر به رفع خستگی در اهالی خانه شود. همچنین این رنگ برای رنگ آمیزی میز مطالعه کودکان برای افزایش تمرکز آنها مناسب است.

روانشناسی رنگ سرخ در طراحی دکوراسیون

رنگ سرخ یا قرمز باعث ایجاد هیجان و افزایش ضربان قلب و امواج مغزی میشود. بکابردن این رنگ بصورت کم و نقطه ای میتواند منجر به رفع خستگی افراد و بیدار و سرحال و پر انرژی بودن آنها شود. لذا استفاده از این رنگ در پرده خانه کمک بسزایی به رفع کسالت میکند. همچنین استفاده از مشتقات آن مانند صورتی گرم و سرخابی منجر به آرامش عضلات و رفع خستگی میشود.

روانشناسی رنگ سبز در طراحی دکوراسیون

رنگ سبز باعث آرامش و سکون میشود. ترس را کمرنگ میکند و آرامش را در وجود فرد برقرار میسازد. لذا از این رنگ نباید در محیط هایی که نیاز به تمرکز و فعالیت بسیار است استفاده شود. بعنوان مثال در محیط ها و دفاتر کاری نباید زیاد از رنگ سبز استفاده کرد. چون سرعت فعالیت را کند میکند. در عوض میتوان از آن در قسمتهایی از اتاق خواب استفاده کرد. همچنین رنگ سبز نماد آرامش بیمارستانها و مراکز درمانی است.

روانشناسی رنگ آبی در طراحی دکوراسیون

رنگ آبی رنگ آرامش است. این رنگ بیشتر برای اتاق کودک و مطب پزشکان مناسب است. رنگ آبی یک رنگ سرد است و استفاده بیش از حد آن احساس رخوت به آدمی میدهد. پس اگر قصد استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون داخلی را دارید باید احساس سردی آنرا با یک رنگ گرم مانند زرد ترکیب کنید. بعنوان مثال رنگ آبی فیروزه ای ترکیب پرهیجان تری نسبت به آبی آسمانی دارد و استفاده از آن در مبل و پرده بسیار هیجان انگیز است.

روانشناسی رنگ بنفش در طراحی دکوراسیون

رنگ بنفش نمادی از زیبایی است. رنگ بنفش یک رنگ ترکیبی است و احساس های گرم و سرد را با هم ترکیب میکند و به مخاطب عرضه میکند. رنگ بنفش تیره احساس لوکس بودن را به مخاطب منتقل میکند. و استفاده از ان همراه با خاکستری میتواند نشانه ای از لوکیو مدرن بودن یک محصول یا کمپانی باشد. رنگ بنفش همچنین برای اتاق خواب مناسب است و فقط احساس سردی رنگ آبی را به فرد منتقل نمیکند.

روانشناسی رنگ بژ در طراحی دکوراسیون

رنگ بژ قهوه ای مایل به زرد است که با خاکستری ترکیب شده است. این رنگ نمادی از روشنی است و در ذهن مخاطب سنت را با مدرنیته ترکیب میکند. این رنگ در بین رنگهای دیگر از طرفداران بسیار بیشتری برخوردار است و اکثرا برای مبل، پرده، دکوراسیون داخلی و کاغذدیواری بسیار استفاده میشود. ولی استفاده از این رنگ برای کودکان چندان مناسب نیست.

در مطلب سوم از روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک ، اختصاصا به کاربرد رنگها در طراحی گرافیک خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

درباره نوشته نظر بدین و توی بحث شرکت کنین

فدک

کارشناس ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی هستم، فعال در زمینه تبلیغات و علاقمند به نویسندگی. دوست دارم دانش خودم را در مقالاتم با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دوازده =

 

براتون مطالب جدید و خبرای مهم رو میفرستیم