×

جایگاه خلاقیت در طراحی گرافیک: چگونه یک گرافیست موفق باشیم؟! (قسمت اول)

روانشناسی طراحی, طراحی گرافیک فدک 31 جولای 2019

خلاقیت در طراحی گرافیک یک اصل مهم و ضروری برای پیشرفت است. بارها شده است که ما با تمام وجود خیره و مبهوت یک طرح میشویم و به طراحی که آن را خلق کرده است احسنت و آفرین میگوییم. آن هم نه یکبار، بلکه چندین و چندین بار!!!! چه چیزی یک طراح خلاق موفق را از یک طراح ناموفق متمایز میکند؟ برای پاسخ به این سوال همراه ما باشید.

خلاقیت در طراحی چیست؟

خلاقیت در طراحی مانند ادویه و نمک و فلفل برای غذا است. بدون ادویه ممکن است شما سیر شوید ولی هرگز از خوردن لذت نمیبرید. تصور کنید که غذا ها مزه نداشتند، در اینصورت شما قط وقتی سمت آنها میرفتید که نیاز داشتید و برایتان هم فرقی نمیکرد که چه غذایی باشد. هر چه بود آن را میخوردید!!!

به بعضی از تراکت تبلیغاتی توجه کنید. بعضی از آنها هیچ شکل و رنگی ندارند که شما را جذب کنند. و اگر واقعا شما بدنبال آگهی خاصی نباشید هیچوقت حتی یک خط از آن را نمیخوانید. و آن را بدون نگاه کردن مچاله کرده یا گوشه دیوار، سکو یا سطل زباله رها میکنید. حالا تصور کنید که با تراکتی روبرو میشوید که بسیار خلاقانه طراحی شده باشد. و حتی بدون اینکه شما نیاز به آگهی خاصی داشته باشید جلب میشوید که داخل آن را با دقت نگاهی بیاندازید!! و چه بسا در شما احساس نیاز ایجاد کند و شما را به سمت آن محصول، نمایشگاه، یا دوره آموزشی خاص جلب کند و بخواهید که هر طور شده از آن استفاده کنید!!! به این میگویند تبلیغات خلاق. خلاقیت در تبلیغات تاثیر فوق العاده ای در جلب نظر مخاطب دارد.

تکنیک های خلاقیت در تبلیغات

چندین تکنیک برای خلاقیت در طراحی تبلیغاتی وجود دارد. به کمک این تکنیک ها میتوان پیام تبلیغاتی را به روش های مختلف خلاقانه به مخاطب انتقال داد. در ادامه یک به یک با آنها آشنا میشویم.

تکنیک خلاقیت بدون کلام (Without Words)

در این تکنیک تمام پیام آگهی و داستان آن با تصویر بیان میشود و خبری از شعار تبلیغاتی و نوشته های خبری نیست. در این گونه آگهی ها مخاطب تشویق میشود تا خودش پیام آگهی تبلیغاتی را کشف کند. خلاقیت در طراحی پوستر ها از این تکنیک خیلی زیاد بهره میگیرد. در این گونه آگهی ها، مخاطب در یک زمان خاص از آگهی تشویق میشود تا خودش معمای آگهی را رمزگشایی کند. و از این کار بسیار احساس لذت و شعف میکند.

تکنیک تبلیغات بدون کلام برای هدفون سامسونگ

تکنیک ترکیب (Mixing and Matching)

در این تکنیک، طراح تبلیغاتی با ترکیب دو یا چند چیز با یکدیگر، مفهومی جدید را خلق میکند. این تکنیک یکی از متداولترین و کارآمدترین تکنیک های خلاقیت است. بیشتر آگهی های تبلیغاتی از این تکنیک برای افزایش خلاقیت در طراحی آگهی تبلیغاتی خود استفاده میکنند. نکته ای که در این تکنیک باید رعایت کرد این است که تنها قرار دادن دو یا چند چیز در کنار هم نمیتواند به خلق تبلیغات خلاق برای آن سفارش کمک کند. بلکه این ترکیب باید مفهوم جدیدی را خلق کند و فقط یک ترکیب صرف نباشد.

تکنیک مقایسه (Comparative Juxtaposition)

تکنیک مقایسه یکی از قدیمی ترین تکنیک ها برای تبلیغات در جهان است. در این تکنیک دو چیز با یکدیگر مقایسه میشوند. به این تکنیک، تکنیک «قبل و بعد» نیز گفته میشود. استفاده ناشیانه و سرسری از این تکنیک، میتواند تبلیغ شما را قدیمی و کلیشه ای بنظر برساند. ولی هنوز هم با صرف کمی وقت و خلاقیت میتوان از این تکنیک برای ساخت آگهی های تبلیغاتی جذاب و متفاوت استفاده کرد. خلاقیت در طراحی بروشور های مربوط به محصولات آرایشی و بهداشتی و مقایسه قبل و بعد از مصرف، از این تکنیک بسیار استفاده میکند.

تکنیک تکرار (Preposition and Accumulation)

یکی دیگر از تکنیک های تبلیغات خلاق، تکرار یک عنصر یا یک موضوع در تبلیغات است. با این تکرار شما میتوانید نقطه عطف کارآمدی در ذهن مخاطب ایجاد کنید و توجه او را به موضوع مورد نظرتان جلب کنید.

تکنیک اغراق (Exaggeration)

این تکنیک بمعنای اغراق در به تصویر کشیدن یک مشکل، راه حل آن و حتی مشخصات متفاوت و متمایز کننده ی یک محصول است. اما باید دقت کرد که این پیام تکراری پیچیده نباشد و تقریبا ساده، واضح و قابل درک باشد. همچنین باید بگونه ای باشد که زیاد از حد در آن اغراق نشود و مخاطب فکر نکد یک بلوف بیش نیست و ممکن است غیرواقعی باشد. این بزرگترین خطر در استفاده از تکنیک اغراق است.

تکنیک معکوس کردن (Turn it ghtaround)

این تکنیک بمعنای معکوس کردن شرایط عادی و نمایش دادن موقعیتی غیرعادی و غیرمعمول است. این تکنیک نه تنها درهای جدید را به روی خلق ایده های نو باز میکند، بلکه مخاطب را متعجب و شگفت زده میکند. مثلا بهم ریختن ترتیب اشیاء ، سر و ته کردن آنها، بزرگ و کوچک کردن های نابجا، عوض کردن جای زشتی و خوبی. این معکوس سازی خیلی خوب مخاطب را جذب آگهی میکند. فقط باید مراقب بود که مخاطب پیام اشتباه یا معکوس از آن برداشت نکند.

تا بدینجا مروری بر خلاقیت در طراحی، خلاقیت در تبلیغات و ایده های کاربردی تکنیک های خلاقیت در تبلیغات داشتیم. در مطلب بعدی تمرکز بر طراحی گرافیک است. و شما همراهان گرامی را با خلاقیت در طراحی گرافیک اعم از خلاقیت در طراحی پوستر و خلاقیت در طراحی لوگو آشنا خواهیم ساخت. با ما همراه باشید..

فدک

کارشناس ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی هستم، فعال در زمینه تبلیغات و علاقمند به نویسندگی. دوست دارم دانش خودم را در مقالاتم با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =

 

براتون مطالب جدید و خبرای مهم رو میفرستیم