×

جایگاه خلاقیت در طراحی گرافیک: چگونه یک گرافیست موفق باشیم؟! (قسمت دوم)

روانشناسی طراحی, طراحی گرافیک فدک 01 آگوست 2019
در قسمت قبل از جایگاه خلاقیت در طراحی گرافیک: چگونه یک گرافیست موفق باشیم (قسمت اول)، در مورد ضرورت و اهمیت خلاقیت در طراحی و خلاقیت در تبلیغات سخن گفتیم. همچنین در مورد تکنیک های خلاقیت اشاره به چند تکنیک مهم کردیم. در این مطلب سعی داریم که بر خلاقیت در طراحی گرافیک متمرکز شویم. که شامل خلاقیت در طراحی پوستر و همچنین خلاقیت در طراحی لوگو است. با ما همراه باشید.

ایده و خلاقیت چیست؟

ایده ثمره و نتیجه ی خلاقیت است. خلاقیت هم یک فرآیند کاملا آگاهانه است که با یادگیری اصول آن هر شخصی میتواند ایده های ناب و خلاق تولید کند. ایده یک راه حل جدید و قابل اجرا است که میتواند طراح را با کوتاهترین مسیر ممکن به سرمنزل مقصود برساند. ایده همواره یک راه حل است نه یک پاسخ. چرا که هر ایده ای نمیتواند به راه حل نهایی تبدیل شود. انسانها با تفکر و تصورهای مجدانه ی خود به چندین راه حل میرسند ولی در نهایت یکی از آنها را برای حل مساله خودشان بکار میگرند. طراحان نیز اینگونه عمل میکنند!!! خلاقیت و ایده یابی یک مهارت است و با تمرین بوجود می آید. هیچ انسانی از اول متخصص نیست. خلاقیت نیز یک تخصص است.

اصول خلاقیت در طراحی گرافیک

خلاقیت جزء لاینفک هر نوع طراحی موفق است. طرحی اثرگذار است که علاوه بر تکنیک های فنی طراحی، از خلاقیت نیز بهره گرفته باشد. طرح های غیرجذاب عموما مخاطب را جلب نمیکنند و با شکست روبرو میشوند. اکثرا برای شما نیز پیش آمده است که با دیدن یک طرح خلاقانه با خود میگویید که کاش این ایده به ذهن من رسیده بود!! یا چطور من هم میتوانم مانند این طراحان خلاق باشم و ایده های ناب تولید و در طرح های گرافیکی خود عرضه کنم. در ادامه اصول خلاقیت در ساخت طرح های گرافیک شرح داده خواهد شد.

خلاقیت در طراحی پوستر تبلیغاتی

طراحی پوستر تبلیغاتی همیشه یکی از جذابترین طراحی های گرافیک، چه برای مخاطب و چه برای طراح آن است. طراحی پوستر تبلیغاتی میتواند بسیاری از قوانین را زیر پا بگذارد. و اگر جسارت و قدرت داشته باشد. میتواند خیلی خوب احساسات مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. برای طراحی پوستر تبلیغاتی خلاقانه، چندین اصل و نکته وجود دارد که در ادامه شرح داده خواهد شد.

اصل1- رنگ پوستر تبلیغاتی باید در مخاطب ایجاد انرژی و هیجان کند

برای اطلاعات بیشتر در مورد این اصل، میتوانید مطلب اهمیت روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک که در همین سایت منتشر شده است را بخوانید.

اصل2- تاپیوگرافی را فراموش نکنید

فونت های نوشتن میتوانند یک پوستر تبلیغاتی جذاب را از پوسترهای غیرجذاب متمایز کنند. تاپیوگرافی بمعنای این است که برای نشان دادن ویژگی های منحصر بفرد موضوع پوستر، از فونتهای مختلف و خلاقانه ای استفاده کنید. مثلا تبلیغ رستورانی که از سس های منحصر بفردش برای نوشتن نام رستوران خود در پوستر تبلیغاتی اش استفاده میکند، حس متفاوت بودن، خوشمزگی و تجربه طعم های جدید را در مشتری بر می انگیزاند. یا مثلا پوستر نمایش تئاتر طنزی که از فونتهای لوس و غیرجدی برای نوشتن عنوان نمایش خود استفاده میکند از همین اصل استفاده کرده است.

اصل3- سلسله مراتب بصری در پوستر تبلیغاتی باید رعایت شود

پوستر تبلیغاتی باید خیلی سریع جلب توجه کند. و مخاطب در سریعترین زمان باید بتواند آن را بخواند و اهمیت آن را در یابد. پس مطالب را بر حسب اهمیت در پوستر ارائه دهید. اگر متن تبلیغاتی شما کوتاه است، تصاویر گرافیکی را برجسته کنید. و اگر متن شما طولانی است، مطالب آنرا بر حسب اهمیت دسته بندی و ارائه کنید.

اصل4- از نگاتیو در پوستر تبلیغاتی خود استفاده کنید

ساختن یک تصویر با استفاده از تصاویر دیگر و در دل آنها میتواند حس جادویی بودن به پوستر شما بدهد و هیجانات مخاطب را برانگیزاند. مثلا پوستر تبلیغاتی غذا و شراب ملبورن بگونه ای است که شیشه های شراب، دنده های چنگال غذاخوری را تشکیل داده اند. این نوع طراحی باعث جلب توجه در مخاطب میشود و سریعا نیز در یک نگاه دو مفهوم را به مخاطب منتقل میکند. به این نوع طراحی ها، طراحی نگاتیو گفته میشود. و اصولا برای طراحی پوستر و خلاقیت در طراحی لوگو کاربرد زیادی دارد.

اصل5-اجزای اضافی را از پوستر تبلیغاتی خود حذف کنید

این اصل به اصل گزیده گویی معروف است. یعنی از طولانی گویی بپرهیزید و تنها مطالب مناسب و برگزیده را برای ارائه در پوستر خود انتخاب کنید. گاهی یک تصویر یا پوستر خلاقانه ی ساده بیشتر از یک پوستر با متنها و اجزای زیاد توجه مخاطب را جلب میکند. و مخاطب خود انتخاب میکند که بدنبال کشف بقیه اطلاعات مربوط به موضوع پوستر برود یا نرود.

اصل6- از شوخ طبعی کمک بگیرید

درست است که هدف و موضوع پوستر تبلیغاتی شما جدی است، ولی باز هم میتوان با بهره گیری از حس شوخ طبعی پوستر خود را جذابتر نمود. مثلا با کلمات و تصاویر بازی کنید، بگونه ای که دور از انتظار باشد. مثلا برای تبلیغ پوستر آب پرتقال میتوان پرتقال ها را بعنوان چرخ های یک دوچرخه برای یک ورزشکار پرقدرت و سلامت قرار داد. این کار فکر مخاطب را درگیر میکند و اثر خود را بخوبی بر رفتار خرید بعدی مشتری میگذارد.

اصل7- اصول و قواعد را در هم بشکنید

همیشه نباید از اصول یکسان برای طراحی پوستر تبلیغاتی استفاده کنید. در واقع در هم شکستن قواعد مترادف با ایجاد خلاقیت است. مثلا تصاویری را در کنار هم قرار دهید که در ظاهر با هم جور در نمی آیند. ولی در حقیقت معنای واحدی را به ذهن مخاطب میرسانند. همیشه با در هم شکستن قواعد میتوان طرح های خلاقانه ای تولید و ارائه کرد.

خلاقیت در طراحی لوگو

در دنیای پر رقابت امروزی، لوگو نیز همانند یک پوستر، علاوه بر نقش هویت سازی برای یک برند، تاثیرات زیادی در جذب مشتریان بالقوه یک برند دارد. در طراحی لوگو نیز میتوان با بهره گیری از تکنیک های خلاقانه، لوگوی خلاق یک برند را طراحی و عرضه نمود. در ادامه چندین تکنیک برای طراحی لوگو خلاق شرح داده خواهد شد.

1- تکنیک DO IT

فرقی نمیکند که شما در حال طراحی لوگوی چه شرکتی هستند. خواه لوگوی محصولات غذایی باشد، چه لباس و چه لوگوی ماشین آلات سنگین. شما در وهله اول نیاز دارید که موضوع آن را خوب بشناسید. پس از شناخت موضوع، آنرا به دقت و مو شکافانه بررسی کنید. جزئیات آن را به دقت در آورید و برای خود روی کاغذ بنویسید. همچنین میتوانید آنها را الویت بندی کنید. و در نهایت بهترین ایده یا راه حل را برای آن برگزینید و سپس آنرا عملی کنید. تکنیک DO IT مخفف چندین کلمه ی روبرو است: Define: تعریف کردن،   Open: باز کردن،    Identify: معرفی کردن، و      Transform:  تبدیل کردن.

2- تکنیک چرا؟

تکنیک چرا مربوط به ذهن خلاق است. ذهنی که مدام بدنبال چرا ها است میتواند ایده های خلاقانه ای تولید کند. از خودتان بپرسید که چرا باید این لوگو طراحی شود. همچنین ده ها چرای دیگر از خودتان در مورد آن بپرسید. این چراها راههای روشنی را برای خلق ایده های نو در ذهن شما باز میکنند.

3- تکنیک توهم خلاق

تکنیک توهم خلاق به این معناست که قبل از طراحی کمی خیالپردازی در مورد آن برند کنید. این کار ذهن شما را به ماورای واقعیت ها میبرد و میتواند راه حل های قشنگی برای طراحی آن لوگو در ذهن شما ایجاد کند.

4- تکنیک «چه میشود اگر…؟»

این تکنیک به شما کمک میکند که مدام بفکر ایجاد تغییر در ایده ی خود باشید. مثلا فونتها، رنگها، اشکال، زاویه ها و خیلی چیزهای دیگر را در طراحی خود تغییر دهید. با اینکار طرح شما خلاقانه تر میشود.

5- تکنیک «حرکت بر خلاف اصول قبلی»

این تکنیک به معنای آن است که همیشه از اصولی که قبلا برای طراحی بکار میبردی، بهره نگیر. بلکه گاهی آنها را خلاف قبل انجام بده. با این برعکس انجام دادن خیلی از مواقع طرح های خلاقانه بینظیری خلق میشوند. به پایان مطالب خلاق بودن در طراحی و انواع تکنیک ها و روش های خلاقانه برای طراحی گرافیک رسیدیم. ممنون که با همراه بودید..  

فدک

کارشناس ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی هستم، فعال در زمینه تبلیغات و علاقمند به نویسندگی. دوست دارم دانش خودم را در مقالاتم با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

 

براتون مطالب جدید و خبرای مهم رو میفرستیم