×

اهمیت روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک و بصری: آیا رنگها حرفی برای گفتن دارند؟ (قسمت سوم)

دسته‌بندی نشده فدک 16 جولای 2019

در مطلب قبلی از اهمیت روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک و بصری (قسمت دوم) . در مورد روانشناسی رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی ، روانشناسی رنگ در تبلیغات و برندسازی ، و تاثیراتی که هر رنگ در جذب مشتری و مخاطب دارد صحبت کردیم. در ادامه با ما همراه باشید تا بطور اختصاصی در مورد روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک و روانشناسی رنگها در طراحی وب و  رازهای نهفته آن را برای شما همراهان همیشگی بگشاییم.

جایگاه روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک

طراحی گرافیک شامل طراحی انواع اقلام گرافیکی تجاری و غیر تجاری میشود. اما طراحی گرافیک یک هدف عمده دارد و آن جنبه تبلیغاتی و جذب مخاطب آن است. روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک شامل طراحی کارت ویزیت، بروشور، پوستر، جلد کتاب، تراکت و دیگر اقلام کاغذی و غیرکاغذی تاثیر بسزایی در جذب مخاطب و مشتری دارد.

هیچ فرقی نمیکند که شما کارت ویزیت کاملا حرفه ای طراحی میکنید یا جلد یک کتاب کودکانه، در هر صورت مهم است که دانش روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک و روانشناسی رنگ در تبلیغات و برندسازی را بدانید و بکاربندید. رنگها نه تنها نما و ظاهر یک کالا را زیبا و جذاب جلوه میدهند، بلکه بر عملکرد و رفتار شخص یا اشخاص مخاطب نیز تاثیر بسیار مهمی دارند.

اهمیت روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک و بصری: آیا رنگها حرفی برای گفتن دارند؟ (قسمت سوم)

تفاوتهای فرهنگی در درک معانی رنگ ها

رنگ ها در کشورها و فرهنگهای مختلف معنی متعددی دارند. مثلا خیلی مهم است که شما بدانید که رنگ سفید که در ایران نماد صلح و ازدواج و آرامش است، در کشور چین بمعنای مرگ است. یا رنگ ارغوانی که در بیشتر فرهنگها نماد شادی است، در کشور برزیل نماد مرگ است. رنگ زرد برای چینی ها یک رنگ مقدس است، اما در یونانی ها یادآور غم و اندوه و در فرانسوی ها نماد حسادت و بخل است. مردم کشورهای گرمسیر بیشتر رنگهای گرم را ترجیح میدهند. در حالی که مردم کشورهای سردسیر بیشتر رنگهای سرد را ترجیح میدهند.

معنای همگانی برخی رنگها

رنگ قرمز نشان قدرت و شور و هیجان است. رنگ آبی نماد اعتماد و اعتبار و خونسردی است. رنگ صورتی نماد لطافت و امنیت و ملاحت است. رنگ نقره ای نماد اعتبار و وجاهت و آبرومندی و گرانبهایی است. رنگ ارغوانی نماد صداقت و معنویت و بزرگ منشی است. رنگ سیاه نشان کارکشتگی، ابهام و پیچیدگی و سرسختی است. همچنین در بیشتر فرهنگها نماد غم و سوگ است. رنگ نارنجی نماد بازیگوشی و خونگرمی است. رنگ سفید خلوص و پاکدامنی و عفت را نشان میدهد. همچنین نماد جوانی و نرمی و ملایمت است.

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

رنگها در بخاطر ماندن لوگو تاثیر بسزایی دارند. انتخاب رنگ درست میتواند به کسب و کار شما اعتماد ببخشد و آنرا در ذهن ها خاطره انگیز و ماندگار سازد. رنگها معنای ناخودآگاهی به ذهن متبادر میکنند و میتوانند یک ابزار روانشناسی قدرتمند در طراحی لوگو باشند. یک رنگ میتواند لوگو شما را قوی کند یا تضعیف سازد. بعنوان مثال اکثر بسته بندی ها و لوگوهای برندهای اب معدنی به رنگ آبی هستند . این رنگ خنک و گوارا بودن را به ذهن مشتری متبادر میکند. رنگها شخصیت یک برند را در ذهن مردم مجسم میسازند.

رنگ قرمز برای لوگو بشدت تحریک کننده است. شاید بهمین خاطر است که برند مک دونالد ولع خوردن را در ذهن مخاطبینش جاودانه ساخته است. همچنین جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر برندی به رنگ قرمز دارد. این رنگ باعث افزایش هیجان کمک دهی و کمک رسانی در مردم میشود. این رنگ اضطراری بودن را نیز به ذهن مخاطبین و مشتریان آلارم میدهد.

رنگ آبی نماد اعتماد و امنیت است. شاید بخاطر همین است که اکثر آژانس های هواپیمایی برندی به رنگ آبی دارند.

رنگ زرد توجه را به خود جلب میکند و نماد انرژی و قدرت است. شاید به همین خاطر است که تاکسی ها به رنگ زرد هستند و براحتی از بین صدها ماشین برای مسافران خیابانی شناسایی میشوند.

رنگ نارنجی نماد فراخوانی و اشتیاق است. این رنگ ولع را زیاد میکند. شاید بهمین خاطر است که اکثر فست فودها برندهایی با ترکیب رنگها نارنجی و قرمز دارند.

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در طراحی پوستر

همانند طراحی لوگو، روانشناسی رنگ در طراحی پوستر نیز یک عامل اثرگذار است. همه ما روزانه با پوسترهای فراوانی روبرو میشویم. بعضی از آنها بشدت ما را جذب خود میکنند و برخی را با بی تفاوتی از کنار آنها رد میشویم. یک پوستر از دو بخش تشکیل شده است. بخش طرح. و بخش رنگ.

در طراحی پوستر استفاده از دو یا سه رنگ به پوستر ما انسجام میبخشد. رنگهایی که در طراحی پوستر استفاده میشوند باید با هم هماهنگی داشته باشند. بعبارت دیگر به این رنگها رنگهای مکمل هم گفته میشود. بعنوان مثال سبز و آبی با هم مکمل هستند و درنتیجه ظاهر یک پوستر را زیبا و حرفه ای نشان میدهند. اما قرمز و آبی با هم در تضادند و برای زیبا نشان دادن ترکیب آنها باید از رنگ سفید که مکمل هر دوی آنها است استفاده شود.

گاهی استفاده از رنگهای متضاد هم نیز برای جلب توجه یک پوستر ایده ی بسیار عالی و کارآمدی است. ولی باید توجه داشت که در مقدار کم استفاده شوند و باعث دفع مخاطب نشوند. پس استفاده از رنگهای متضاد در مقادیر کم، اثر مثبت خیلی خوبی در جلب توجه مخاطب دارند.

در طراحی پوستر باید برای رنگ زمینه از رنگها ملایم استفاده کرد. رنگهای خاکستری و ملایم به برجسته شدن اصل موضوع پوستر کمک شایانی میکنند. همانطور که میبینید در طراحی پوستر هم باید به نکات روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک توجه کرد. که در این مطلب سعی شد تا حدودی به آنها اشاره شود.

مرور کلی و پایانی

استفاده از روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک و بصری تنها منحصر به طراحی لوگو و طراحی پوستر نیست و میتوان از آن برای طراحی کلیه اقلام گرافیکی از جمله بسته بندی های کالا استفاده کرد. در این سری مطالب از روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک و بصری سعی شد تا حدود زیادی به معنای هر رنگ در ذهن انسانها و از جمله فرهنگهای مختلف پرداخته شود. یک گرافیست موفق به طرز معجزه آسایی میتوان از این دانش روانشناسی رنگ در گرافیک بهره بگیرد و روز بروز موفق تر و پیشرفته تر به پیش رود و آثار گرافیکی تاثیرگذار و ماندگاری را خلق کند. امید است که این سری مطالب به شما عزیزان کمک کرده باشد و تاحدودی ذهن شما را برای خلق آثار گرافیکی خلاقانه و جذاب و کاربردی باز کرده باشد. ممنون که با ما همراه بودید.

درباره نوشته نظر بدین و توی بحث شرکت کنین

فدک

کارشناس ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی هستم، فعال در زمینه تبلیغات و علاقمند به نویسندگی. دوست دارم دانش خودم را در مقالاتم با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + یازده =

 

براتون مطالب جدید و خبرای مهم رو میفرستیم