×

طراحی گرافیک محیطی: چگونه محیط اطرافمان را روح ببخشیم؟!

طراحی داخلی و معماری, طراحی شهری فدک 02 آگوست 2019
طراحی گرافیک محیطی یکی از اقسام اصلی طراحی گرافیک است که در دنیای امروزه ضرورت آن بیش از پیش حس میشود. امروزه شاهد تزئینات بسیاری بر دیواره های شهر و محیط اطرافمان هستیم. این رشته یکی از حوزه های تخصصی معماری است ولی باید دانست که پایه اساسی آن طراحی گرافیک است و تا از طراحی گرافیک چیزی ندانیم قادر به خلق چنین آثار هنرمندانه زیبایی در محیط اطرافمان نخواهیم بود. با ما همراه باشید..

طراحی گرافیک محیطی چیست؟

امروزه گرافیک علاوه بر نقش تبلیغاتی و پیام رسانی خود، نقش اجتماعی و فرهنگی نیز دارد. و در جوامع پیشرفته یکی از ارکان تمدن و زندگی اجتماعی است. انسانها از طریق گرافیک میتوانند به محیط اطرافشان روح ببخشند. بگونه ای که این روح بخشیدن باعث ایجاد ارتباط زنده و پایدار با مخاطبین، شهروندان و ساکنین آنجا میشود. بسیار پیش آمده است که این جمله را گفته اید یا از کسانی شنیده اید «در و دیوارهای این شهر یا این محله با من سخن میگویند!!» این سخن گفتن کاملا ناآگاهانه و بیربط نیست. ارتباطی که انسان با در و دیوارهای یک مکان خاص برقرار میکند میتواند حال و هوای او را عوض کند. این بخش از طراحی گرافیک را طراحی گرافیک محیطی میگویند. پس چه خوب است که بتوان از این ویژگی در مسائل شهروندی، فرهنگی، اجتماعی و جذب گردشگر در صنعت گردشگری استفاده کرد.

گرافیک محیطی در طراحی داخلی

در کشورهای پیشرفته، گرافیک محیطی یکی از پرکاربردترین ابزارهای اجتماعی است. این بخش از طراحی گرافیک در بیمارستانها، اماکن عمومی، بنرهای تبلیغاتی، رستوران ها، فضای سبز و هر جای دیگر از یک کشور یا شهر توسعه یافته بخوبی دیده میشود. اما طراحی گرافیک در طراحی داخلی نیز یکی از پرکاربردترین قسمتهای طراحی گرافیک است. خصوصا زیبایی گرافیک محیطی در طراحی داخلی یکی از جالبترین و بحث برانگیزترین بخش های یک شهر یا خانه مدرن است. منظور از تمامی انواع طراحی گرافیک محیطی چه داخلی و چه خارجی، زیبا و پرنشاط و سالم کردن محیط اطرافمان برای جایی برای زندگی است. گرافیک محیطی در طراحی داخلی، به دو بخش مسطح (دو بعدی) و حجم دار (سه بعدی) تقسیم میشود.

اصول طراحی گرافیک در طراحی داخلی و خارجی

تعادل و تناسب

یک اصل بسیار مهم در طراحی گرافیک محیطی، رعایت تناسب و تعادل  است. برای آن، باید به این نکته توجه کرد که هر جزء در فضا چه ارتباطی با دیگر اجزاء دارد. بطور کلی تعادل یکی از اجزای جدایی ناپذیر هر نوع طراحی و کار هنری است. رنگ، نور، بافت، همه و همه در ایجاد این تعادل نقش دارند. البته تاکید زیاد بر تعادل، منجر به از بین رفتن جذابیت در آن اثر هنری میشود.

تداوم

تکرار، ریتم و تصاعد، سه جزء اصلی در طراحی داخلی هستند. تکرار به معنای تکرار یک یا چند در میان یک عنصر خاص از طرح است. تصاعد وقتی بوجود می آید که تکرار یک عنصر به تدریج در طرح تغییر می کند و وزن میگیرد. مثلا چهارضلعی ها کوچک، بزرگ یا کمرنگ و کمرنگ تر یا بالعکس میشوند.

وحدت

وحدت یعنی اینکه به پروژه طراحی خود انسجام ببخشید. اجزاء و عناصر طرح نباید از هم پاشیده و بیربط به یکدیگر باشند. وقتی وحدت در میان اجزاء برقرار گردد درک و فهم مفهوم آن اثر هنری یا طراحی بیشتر میشود.

تاکید

تاکید یعنی اینکه بر یک عنصر خاص بیش از بقیه تاکید کنید. مثلا با رنگ یا اندازه یک شکل مدام بازی کنید تا آن عنصر در طراحی شما برجسته شود. بطوری که آن عنصر در میان بقیه عناصر خودنمایی کند و بیشتر جلب توجه کند.

تنوع

تنوع یعنی اینکه در طراحی شما باید هم عناصر متشابه و هم عناصر متضاد وجود داشته باشند. تنوع در حقیقت منجر به وحدت بیشتر میشود و وحدت بیشتر منجر به منظم و جذابتر ساختن طرح میشود. همه این موارد در نهایت منجر به کشش و میل مخاطب میشوند.

نقطه، خط، فضا

در طراحی خود از خطوط، نقطه ها و سطوح با ضلع های متفاوت استفاده کنید. این اجزاء هر کدام اثرات روانشناسی خاص خود را بر مخاطب دارند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به مطلب روانشناسی خطوط و اشکال هندسی در طراحی گرافیک که در همین سایت منتشر شده است رجوع کنید.

نور

نور یکی از مهمترین اجزاء در طراحی گرافیک محیطی داخلی و خارجی است. نورهای طبیعی و مصنوعی و زوایایی که ایجاد میکنند همگی زیبایی های بینظری به اثر طراحی شما میبخشند. نورها حتی میتوانند چیزی را زرگتر یا کوچکتر از حد طبیعی خود نشان دهند. در این میان نورهای رنگی جذابیت خاصی به طراحی گرافیک محیطی در طراحی شهری و طراحی داخلی میبخشند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه اثرات روانشناسی رنگها، به مطلب اهمیت روانشناسی رنگ در طراحی گرافیک و بصری که در همین سایت منتشر شده است مراجعه کنید.

بافت

در نهایت، بافت یک عنصر یکی از اصول مهم در طراحی داخلی است. عنصر بافت دارای دو جزء شکل و جنس است. شکل که با قوه بینایی قابل تشخیص و درک است. و بافت که با قوه لامسه میتوان آنرا حس و درک کرد. در این میان، درجه انعکاس یا جذب نور توسط بافت طرح نیز خیلی مهم است. سطوح زبر و خشن نور را به مقدار زیادی جذب میکنند. و سطوح صاف و صیقلی بیشتر نور را انعکاس میدهند و جذب نمیکنند. در این میان باید زاویه دید و فاصله مخاطب تا سطوح را نیز در نظر گرفت.

طراحی گرافیک محیط زیست

طراحی محیط زیست نیز یکی از انواع طراحی گرافیک محیطی است. در این نوع طراحی، پیوند هنر و محیط زیست منجر به خلق رشته جدیدی از طراحی گرافیک محیطی شده است. این بخش از طراحی گرافیک، نه تنها هدف آن زیبا سازی محیط زیست است، بلکه نقش پر اهمیتی در آگاه سازی و بالا بردن سواد مخاطبین خود دارد. مثلا خانه ای به گونه ای طراحی شود که یک درخت کهن چند صد ساله براحتی در تراس آن جای بگیرد بدون آنکه از زبایی آن کم شود یا درخت آسیب ببیند. این نمونه ای از طراحی گرافیک محیط زیست است. این اثر براحتی در ذهن مخاطب نیز پیام حفاظت از محیط زیست را هم القا میکند. همچنین این رشته، آثار گرافیکی مانند طراحی پوسترهای مربوط به محیط زیست را نیز در بر میگیرد. همچنین چگونگی زیباسازی و استفاده از حیات وحش در حین اینکه آسیبی به آن نمیرسانیم نیز نمونه ای از این رشته خلاقانه و اجتماعی است.

عناصر مینیمال در طراحی گرافیک محیط شهری

هنر کمینه یا مینیمال یکی از قالیت های هنر گرافیک در طراحی محیط شهری است. هنر کمینه در اصل به معنای بی پیرایگی در طراحی شهری است بگونه ای که اشکال هندسی ساده به مانند مجسمه هایی ساخته میشوند و در ساخت آن نیز از مواد و مصالح صنعتی استفاده میشود. این اشکال ساده ی ساخته شده قدرت بسیار زیادی در برانگیزی حس عاطفه و تهییج هیجان مخاطبین دارند بطوری که مخاطبین به آن واکنشهای عاطفی، ذهنی و انتزاعی نشان میدهند. دیوارنگاری های این چنینی اقسامی از این هنر در طراحی شهری هستند. هنر کمینه به گونه ای با ذهن مخاطب ایجاد ارتباط میکند که وی مات و مبهوت آن میشود و تصور میکند که این اثر تنها برای او و مقتضای حال و هوای او خلق شده است.

جمع بندی کلی

در این مطلب با هنر طراحی گرافیک محیطی و انواع و اقاسم، اصول و کاربردهای آن آشنا شدیم. این هنر یکی از اقاسم طراحی گرافیک است و مانند هر اثر طراحی دیگر، آثار بینظری خلق میکند و پیوند روانشناختی محکمی با ذهن مخاطبین ایجاد میکند. پس نباید از اصول طراحی روانشناختی آن غافل شد. امیدوار هستیم که این مطلب حتی کورسوی روشنایی در ذهن طراحان عزیز ایجاد کرده باشد و شاهد کاربرد بیشتر آن در محطی اطرافمان باشیم. ممنون که با ما همراه بودید..

فدک

کارشناس ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی هستم، فعال در زمینه تبلیغات و علاقمند به نویسندگی. دوست دارم دانش خودم را در مقالاتم با شما به اشتراک بگذارم.

یک پاسخ به “طراحی گرافیک محیطی: چگونه محیط اطرافمان را روح ببخشیم؟!”

  1. لیلا گفت:

    ممنون خیلی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

مطالب مرتبط

 

براتون مطالب جدید و خبرای مهم رو میفرستیم